Як простягається шлях до змін в освіті вже сьогодні? (тренінг в межах україно-литовського проекту «Н
Думка про те, що сучасна освіта мчить стрімголов у вир звершень і змін вже абсолютно не нова, про це знають всі прогресивні освітяни. Але сьогодні мова про те, як саме відбуваються ці зміни, і хто рухає той двигун прогресу.
1 листопада на базі Маріупольської спеціалізованої школи № 66 відбувся тренінг для вчителів «Мій клас – справжня команда» в рамках україно-литовського проекту «На шляху до змін». Захід проводили два тренери: Олена Царюк та Оксана Шиян.
Перше, про що варто говорили, сучасна освіта оперує новими способами і методами передачі інформації і досвіду. Сучасні ж вчителі – тренери, тьютори, наставники. Так і наші обидва тренери – вчителі української мови та літератури.
Друге, про що варто говорити – спосіб передачі інформації. Сучасні тренери і тьютори здебільшого користуються рольовими і ситуативними іграми, змінами ролей, роботами в групах. Лекції, семінари, простіше кажучи вичитування матеріалу відходить на другий план, поступаючись місцем активній роботі. Теоретичний мінімум з основ конфліктології (прим.авт тренінг присвячений методам згуртування учнівського колективу та різним способам подолання конфліктів) все ж був присутній, але це 10-15 % всієї роботи.
Третє, про що варто говорити – аудиторія для роботи. Зібралися вчителі – відкриті до змін, які прийшли не з примусу, а для того, щоб вчитися і змінюватися.
Сам же процес змін і навчання надзвичайно стрімкий і моторний. Як учасник тренінгу особисто я змінила 5 груп для різних ситуативних завдань, відчула себе і на місці вчителя, класного керівника, учня, батька. Тому тут важливе не лише бажання вчитися, а й готовність змінювати ролі, пристосовуватися до ситуації, вміти взаємодіями зі всіма учасниками тренінгу. Крім того, досвід публічних виступів перед незнайомою аудиторією, презентація своєї групи, вміння привернути до себе увагу і примусити дослухатися особистої думки – невелика частина залучених засобів спілкування під час цього тренінгу.
Варто зазначити і про загальний позитивний настрій, добродушне спілкування під час кава-брейків і просто можливість зустріти досвідчених педагогів зі своїм неповторним досвідом, педагогічними історіями і повчальними порадами. Тренінг об’єднав людей з різним педагогічним стажем і досвідом роботи у школі, різним предметним спрямуванням і все це заради того, щоб дійсно рухати освітній процес.
У підсумку хотілося б додати, що сучасна освіта сьогодні залежить від небайдужих, готових до змін і зрушень людей, які зможуть створити її максимально цікавою, новітньою і сповненою новими формами і методами роботи.