top of page

      Сучасна бібліотека є невід`ємною ланкою навчально-виховного процесу. Свою діяльність бібліотека організовує спільно з педагогічним колетивом відповідно до планів роботи і регламентуючої документації, що затверджується директором школи.

      Бібліотека загальноосвітнього навчального закладу – це культурно-освітній, пізнавальний, інформаційний та виховний центр, що керується у своїй роботі принципами пріоритету читачів – дітей з урахуванням їхніх вікових та індивідуальних особливостей, різноманітності форм бібліотечної роботи зі школярами та педагогічними працівниками.
   
      Відповідно до «Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу», бібліотека має читальний зал, абонемент та книгосховище.

      Бібліотечний фонд шкільних підручників обліковується і зберігається окремо від бібліотечного фонду шкільної бібліотеки. Облік його, включаючи прийом, реєстрацію надходжень, розподіл по класам, переміщення, вибуття проводиться відповідно «Інструкції про порядок доставки, комплектування та облік навчальної літератури» №1/9 -217.

     Облік бібліотечного фонду допомагає зберігати його і правильно використовувати.

     Приміщення бібліотеки має сучасне естетичне оформлення. Змістовна реклама бібліотеки та книжкового фонду сприяє вихованню читацьких інтересів і дбайливого ставлення до книги.

     У своїй діяльності бібліотекар керується законами України «Про бібліотеку та бібліотечну справу», «Про загальну середню освіту» та іншими нормативними документами МОН України, річним планом.

     Оскільки шкільна бібліотека стоїть в епіцентрі навчально-виховного процесу школи, то основним крітерієм її діяльності визначено роботу щодо забезпеченості учнівського і педагогічного колективу школи навчально-методичною та довідковою літературою.

     Бібліотечний фонд станом на 01.09.2016 року складає 27808 книг

 - фонд підручників 12206 примірників, з них:


 1 клас 360 примірників; 7 клас 1079 примірників;

 2 клас 682 примірники; 8 клас 1270 примірників;

 3 клас 675 примірників; 9 клас 1669 примірників;

 4 клас 677 примірників; 10 клас 2492 примірники;

 5 клас 905 примірників; 11 клас 800 примірників

 6 клас 973 примірники;

 - фонд художньої та навчальної методичної літератури 15274 примірників.

  
             Рівень забезпеченності учнів підручниками в 2016-2017 навчальному році:

 1- 4 класи – 87%;     5 - 9 класи – 100%;     10-11 класи – 76%. 

            Всього по школі забезпеченість підручниками складає 92% .
   
        Постачання підручників та художньої літератури до школи здійснюється за рознарядкою управління освіти. Доукомплектування відбувається паралельно з поточним комплектуванням. Його мета – ліквідація прогалин у забезпеченості бібліотеки навчальною літературою. Основними її джерелами стають обмінно-резервні фонди інших бібліотек, доброчинні акції шкільної бібліотеки.   

       Важливе місце бібліотекар відводить роботі з ефективним, раціональним користуванням бібліотечним фондом. При цьому в бібліотеці оформлюється  замовлення на підручники, вивчається стан забезпеченості учнів школи та вчителів-предметників   підручниками.
  
       Ведеться чіткий облік бібліотечного фонду (сумарна, інвентарна книги, реєстраційна картотека руху підручників), складається та ведеться система картотек, систематично проводиться робота з очищення книжкового фонду.

        Проводиться систематична робота щодо збереження та відновлення  книжкового фонду, в основі якої - книжкова лікарня.

         Інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу починається з вивчення запитів читачів за такою схемою.

         Для споживачів інформації розроблено тематику бібліотечно-бібліографічних бесід, які допомагають розібратися в морі книг: «Періодичні видання», «Розвиток книгодрукування в Україні», «Бібліотечно-бібліогрфічні засоби пошуку літератури» тощо.

        Інформаційні потреби вчителів та учнів задовольняються через фахові періодичні видання: «Практика управлиння закладом освіти», «Заступник директора школи», Інформаційнй збірник Міністерства освіти і науки України, «Освіта Дніпропетровщини», «Виховна робота в школі»,  «Пожежна частина», «Шкільна бібліотека», газети  «Шкільний світ», «Червоний гірник», «Освіта України»,  «Джерело».
  
      Як центр інформаційної підтримки навчально-виховного процесу бібліотека спрямовує свою діяльність на:
 ·         сприяння розвитку техніки читання, умінь і навичок культури читання;
 ·         виховання бережливого ставлення до навчальної книги;
 ·         формування духовності школяра;
 ·         впровадження інноваційних бібліотечних технологій.

      Бібліотека покликана привчати дітей берегти книги. Моральна спрямованість цієї роботи передбачає усвідомлене, дбайливе поводження з книгою, підручником як базовим елементом освіти.

      Бібліотека працює над проблемою «Використання інформаційних технологій в роботі шкільної бібліотеки».

      Кількість читачів серед працівників школи – 48, серед учнів – 276
  
      Вся робота бібліотеки підпорядкована річному плану шкільної бібліотеки, що узгоджується із річним планом роботи школи. У школі щороку проводяться тижні «Шкільної бібліотеки», «Дитячої та юнацької книги»; акція «Живи, книго!», дні інформації, бібліотечні ринги, бібліомарафони. У цих комплексних формах роботи беруть участь учні школи, педагогічний колектив, оргкомітет бібліотеки.
  
      Головним чинником у реалізації вищевказаного завдання є участь колективу школи у Всеукраїнській акції «Живи, книго!». Мета акції – виховання в учнів дбайливого ставлення до книги та збереження фонду підручників. Висвітлення роботи здійснюється через шкільний стенд «Живи, книго!». 
  
        Досягнення високих результатів у вихованні навичок бережливого ставлення до книги стало можливим завдяки спільній праці учнів, учителів, бібліотекаря, батьків.
  
     На початку навчального року складається координаційний план бібліотечно-бібліографічних уроків. Разом з дитячою бібліотекою проводяться уроки бібліотечно-бібліографічної грамотності: «Структура книги», «Історія книгодрукування», «Робота з довідковою літературою», «Перші енциклопедії», тощо. Впроваджуючи інноваційні форми роботи, до бібліотечних уроків включаються такі інтерактивні вправи, як: «Акваріум», «Карусель», «Коло ідей», «Ажурна пилка» тощо. Це дає позитивні результати, у школярів формується інтерес до книги, глибокі теоретичні знання і практичні навички, закладаються міцні основи культури читання.
  
         Вагоме місце у роботі шкільної бібліотеки займає популяризація книг різної тематики та залучення учнів до читання. З метою поліпшення любові до книги, підвищення інтересу до читання, ефективного користування книжковим фондом, розширення світогляду школярів бібліотекарем впроваджуються інноваційні форми роботи для учнів різних вікових категорій: вечори-діалоги «У минулому – спільна історія, у майбутньому спільні ідеали», вечір-портрет «Іван Франко – український Прометей», калейдоскоп фактів «Книга – міст у світ знань», віртуальна подорож «Читай-місто запрошує», рольові та ділові ігри «Де живе книга», «Ромашка та Барвінок», свято книги-ювеляра  Миколи Носова «Пригоди Незнайки та його друзів», організовуються книжкові виставки: «Малечі про цікаві речі», «Учням та батькам мовою закону», «Бережіть природу», «Казки для маляток про пташок і звіряток», «Казкова країна мудрої книги», «Великий голод на Україні», «Сфери діяльності Дніпропетровщини», «Дзвони пам’яті», «Кривий Ріг поетичний», «Цвіти і сяй, державна мово», «Природа - наша мати, її треба оберігати», «Бережи та зміцнюй здоров’я», «Безпека на дорозі» тощо. Наочні форми інформування і рекомендації підручників і літератури базуються на показі нових надходжень з актуальних для школи тем. Для того, щоб звернути увагу користувачів на нові книги, альтернативні підручники, організовуються тематичні виставки: виставки нових надходжень «На хвилинку зупинись, нову книгу подивись!», картотеки індивідуальної інформації «Цікаві статті», виставки-перегляди «Цей чудовий світ поезії».
  
        Користуються популярністю у читачів і тематичні папки з цікавими добірками: «Україна мій коханий краю», «Чорна сповідь твоя, Україна», «Чорнобиля гіркий полинь», «Це цікаво знати» та інші. Останнім часом відбулися творчі зустрічі з криворізькими поетами М.Олексієнко, І. Скляром, В.Гриценком, краєзнавцем М.Бабенко.

          З метою вивчення уподобань школярів спільно з психологом проводиться анкетування «Чи вмієш ти читати», «Бібліотека – очима читача». Результати анкетування дають змогу зорієнтувати увагу на кожну особистість, здійснити керівництво читанням через співпрацю, надати допомогу в доборі літератури, вихованні культури читання.

           Учні школи є активними учасниками шкільних та районних конкурсів з популяризації художньої літератури. 

Робота бібліотеки

bottom of page